SLYFOX Moto Handlebar - 1" - Mid Bend - FLH/FLT '23-UP
Elevate your ride's performance and aesthetic with the SLYFOX Moto Handlebar, specifically engineered for 2023 and newer FLH/FLT models. These handlebars deliver an aggressive motocross-inspired profile that transforms your bike's cockpit into a high-performance control center. Crafted in the USA from premium stainless steel, they offer the perfect balance of durability and style for the modern street rider.
Features
- Aggressive profile motocross-style bars
- Laser-etched SlyFox logo
- Slotted for internal wiring
- 3-1/2” on-center knurling for secure mounting
- Fits any riser with a 1” clamping area
- Made in the USA
Specs
| Product Name | Handlebar |
| Features | Slotted / Internal Wiring / Knurled Center |
| Type/Bend | Mid |
| Style | Standard |
| End Rise | 2-1/2" |
| Width | 29-1/2" |
| Center Width | 5-1/4" |
| Pullback/Sweep | 2" |
| Height | 3-1/2" |
| Handlebar Diameter | 1" |
| Controls Diameter | 1" |
| Clamping Diameter | 1" |
| Clamping Width | 3-1/2" |
| Material | Stainless Steel |
| Units | Each |
| Riding Style | Street |
Return Policy:
At Lifestyle Cycles we want your experience with us to be that of pleasure and our service to be equalled by none. Buying parts and accessories for your bike should be quick, simple and easy! We are also riders and builders! We know that you may not be ready to install the parts and accessories right when you get them. With that in mind, we have a 60-day return policy, which means you have 60 days after receiving your item to request a return.
Read our full return policy here.
Shipping Info:
At Lifestyle Cycles we want your experience with us to be that of pleasure and our service to be equalled by non. Buying parts & accessories for your bike should be quick, simple & easy! We are also riders and builders. We know that you want your parts & accessories as quickly as possible.
Read our full shipping policy here.