SLYFOX Chariot Seat - Tuck-N-Roll - FLH/FLT '08-'25
Elevate your riding experience with the SLYFOX Chariot Seat, a premium 2-up seating solution engineered for performance and long-distance comfort. Designed with a focus on ergonomics and style, this seat provides exceptional tall driver support, ensuring a superior position for navigating the open road.
Features
- Tall driver support with unique styling and multiple stitch color options
- The seating area is contoured for maximum comfort during extended rides
- Molded flexible urethane foam interior for consistent cushioning
- 3/16” ABS thermoformed seat base ensures a perfect fit for your motorcycle
- Fully carpeted bottom and rubber bumpers to protect your bike's paint
- Featuring automotive-grade vinyl on both the seating area and sides
- Includes all necessary hardware and instructions for installation
- Proudly Made in the USA
Specs
| Product Name | Seat |
| Type | 2-Up Seat |
| Model | Chariot |
| Material | Vinyl |
| Fill Material | Polyurethane Foam |
| Overall Seat Length | 30" |
| Driver Seat Length | 15" |
| Driver Seat Width | 12-3/4" |
| Rear Seat Length | 9" |
| Rear Seat Width | 10-1/2" |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
Return Policy:
At Lifestyle Cycles we want your experience with us to be that of pleasure and our service to be equalled by none. Buying parts and accessories for your bike should be quick, simple and easy! We are also riders and builders! We know that you may not be ready to install the parts and accessories right when you get them. With that in mind, we have a 60-day return policy, which means you have 60 days after receiving your item to request a return.
Read our full return policy here.
Shipping Info:
At Lifestyle Cycles we want your experience with us to be that of pleasure and our service to be equalled by non. Buying parts & accessories for your bike should be quick, simple & easy! We are also riders and builders. We know that you want your parts & accessories as quickly as possible.
Read our full shipping policy here.