S&S CYCLE Piston Kit - Low Compression - 80" Stock Motor - +.030
Features
- For 80" stock big twin motors
- Forged pistons for superior strength
- Piston kits include set of pistons, rings, wristpins, and clips
- Wrist pin deck height 1.270"
- Made in the U.S.A.
Notes
- Requires the use of connecting rods with a rod length of 7.440"(standard length OEM #24281-74A connecting rods); use of earlier connecting rod with rod length of 7.470" (OEM # 24281-41A) will result in a slight increase in the compression ratio of about one-halfpoint, and may also result in clearance problems (check all piston to cylinder head clearances carefully when using early style rods).
Specs
| Product Name | Piston Kit |
| Type | Low Compression |
| Piston Material | Forged |
| Bore Size | 3.530" |
| Bore - Oversize | +0,030" |
| Bore Oversize | +0.030" |
| Compression Ratio | 8.0:1 |
| Displacement | 80" |
| Stroke Length | 4-1/4" |
| Units | Kit |
| Riding Style | Street |
Return Policy:
At Lifestyle Cycles we want your experience with us to be that of pleasure and our service to be equalled by none. Buying parts and accessories for your bike should be quick, simple and easy! We are also riders and builders! We know that you may not be ready to install the parts and accessories right when you get them. With that in mind, we have a 60-day return policy, which means you have 60 days after receiving your item to request a return.
Read our full return policy here.
Shipping Info:
At Lifestyle Cycles we want your experience with us to be that of pleasure and our service to be equalled by non. Buying parts & accessories for your bike should be quick, simple & easy! We are also riders and builders. We know that you want your parts & accessories as quickly as possible.
Read our full shipping policy here.