S&S CYCLE Camshaft - Easy Start - 640 Chain Drive - Twin Cam '07-'17 | Dyna '06
Features
- Allows for easy start by initially reducing crank compression, but once the engine starts and rpm increases, the compression release lobe is centrifugally retracted and the engine runs normally, with full compression, and without any loss in performance
- Intended for 95"/96"/103" and 110" engines with compression ratios between 10.5:1 and 11.5:1; strongest 3000 rpm - 6000 rpm range
- Made in the USA
Notes
- Installer must check coil bind, valve-to-valve clearance and valve-to-piston clearance.
- Not for models with OEM compression releases.
- High-lift springs and adjustable pushrods required.
DISCLAIMER: Not legal for sale or use in California on any pollution controlled motor vehicles.
Specs
| Product Name | Camshaft Kit |
| Type | Chain |
| Application | Intake / Exhaust |
| Model | Easy Start |
| Grind | 640 Series |
| Intake Lift | 0.640" |
| Intake Open | 25° |
| Intake Close | 60° |
| Intake Duration | 265° |
| Intake Lift at TDC | 0.228" |
| Intake Lobe Centerline | 107.5° |
| Exhaust Lift | 0.640" |
| Exhaust Open | 65° |
| Exhaust Close | 25° |
| Exhaust Duration | 270° |
| Exhaust Lift at TDC | 0.214" |
| Exhaust Lobe Centerline | 110° |
| Units | Kit |
| Riding Style | Street |
Return Policy:
At Lifestyle Cycles we want your experience with us to be that of pleasure and our service to be equalled by none. Buying parts and accessories for your bike should be quick, simple and easy! We are also riders and builders! We know that you may not be ready to install the parts and accessories right when you get them. With that in mind, we have a 60-day return policy, which means you have 60 days after receiving your item to request a return.
Read our full return policy here.
Shipping Info:
At Lifestyle Cycles we want your experience with us to be that of pleasure and our service to be equalled by non. Buying parts & accessories for your bike should be quick, simple & easy! We are also riders and builders. We know that you want your parts & accessories as quickly as possible.
Read our full shipping policy here.