S&S CYCLE P-93 Complete Engine - Natural/Silver - Custom Chassis
Features
- For '70-'84 custom chassis with alternator-style primary
- Natural crankcases and stock-looking silver powder-coated cylinders
- Has correct length sprocket shaft for '70-'84 primary and transmission
- Includes oil filter mount for generator location
- Accepts '66-'84 exhaust systems
- '66-'84 intake ports with O-ring inlets
- S&S hydraulic valve train with roller rocker arms
- S&S billet timer and S&S Super Stock® single-fire ignition system protects engine with a three-step break-in rev-limiter for the first 24-hours of operation
- Made in the USA
DISCLAIMER: Not legal for sale or use in California on any pollution controlled motor vehicles.
Spec
| Product Name | Engine |
| Type | P-93 |
| Style | Long Block |
| Model | P-Series |
| Piston Material | Forged |
| Bore Size | 3.625" |
| Stroke Length | 4.500" |
| Compression Ratio | 8.5:1 |
| Displacement | 93" |
| Units | Each |
| Riding Style | Street |
| Color/Finish | Powder Coat / Natural / Silver |
Return Policy:
At Lifestyle Cycles we want your experience with us to be that of pleasure and our service to be equalled by none. Buying parts and accessories for your bike should be quick, simple and easy! We are also riders and builders! We know that you may not be ready to install the parts and accessories right when you get them. With that in mind, we have a 60-day return policy, which means you have 60 days after receiving your item to request a return.
Read our full return policy here.
Shipping Info:
At Lifestyle Cycles we want your experience with us to be that of pleasure and our service to be equalled by non. Buying parts & accessories for your bike should be quick, simple & easy! We are also riders and builders. We know that you want your parts & accessories as quickly as possible.
Read our full shipping policy here.