S&S CYCLE Camshaft - 482 - Buell | XL '86-'21
Features
- Tested on the dyno, street and track before being offered to the public
- Works with stock valve springs and stock non-adjustable pushrods
- Recommended for S&S 883 to 1250 conversion kits
- Best performance gains 3500-6500 rpm
- Bolt in cam for '00-'20 models only
- Made in the USA
Notes
- Installer must check coil bind, valve-to-valve clearance, valve-to-piston clearance and cam lobe to case clearance.
DISCLAIMER: Not legal for sale or use in California on any pollution controlled motor vehicles.
Specs
| Product Name | Camshaft |
| Application | Exhaust / Intake |
| Color/Finish | Raw |
| Grind | 482 |
| Intake Lift | 0.482" |
| Intake Open | 22° |
| Intake Close | 38° |
| Intake Duration | 240° |
| Intake Lift at TDC | 0.181" |
| Exhaust Lift | 0.482" |
| Exhaust Open | 43° |
| Exhaust Close | 11° |
| Exhaust Duration | 234° |
| Exhaust Lift at TDC | 0.134" |
| Units | 4 Pack |
| Riding Style | Street |
Return Policy:
At Lifestyle Cycles we want your experience with us to be that of pleasure and our service to be equalled by none. Buying parts and accessories for your bike should be quick, simple and easy! We are also riders and builders! We know that you may not be ready to install the parts and accessories right when you get them. With that in mind, we have a 60-day return policy, which means you have 60 days after receiving your item to request a return.
Read our full return policy here.
Shipping Info:
At Lifestyle Cycles we want your experience with us to be that of pleasure and our service to be equalled by non. Buying parts & accessories for your bike should be quick, simple & easy! We are also riders and builders. We know that you want your parts & accessories as quickly as possible.
Read our full shipping policy here.