NELSON RIGG Journey Highway Cruiser Magnetic Tank Bag
Features
- Tapered fit for most cruiser tanks
- Realistic, leather-like panels
- Reverse coil zippers to help keep out dust and dirt
- Lockable, high-density rubber zipper pulls operate easily with gloves
- Clear, touchscreen device-friendly top pocket for paper maps, GPS or smartphone
- Bag maintains shape, has reflective piping an lined interior
- Integrated rain cover packed in storage pouch
- Wedge expandable section for when more room is needed
- Protective base material prevents slipping or marking
- Measures 10" L x 8" W x 4" H; 10" L x 8" W x 6" H (expanded)
- Holds five liters; seven liters when expanded
| Product Name | Tank Bag |
| Model | NR-150 |
| Color/Finish | Black |
| Height | 4" |
| Width | 10" |
| Depth | 8" |
| Mounting Style | Magnetic |
| Closure | Zipper |
| Features | Expandable / Map Pocket |
Return Policy:
At Lifestyle Cycles we want your experience with us to be that of pleasure and our service to be equalled by none. Buying parts and accessories for your bike should be quick, simple and easy! We are also riders and builders! We know that you may not be ready to install the parts and accessories right when you get them. With that in mind, we have a 60-day return policy, which means you have 60 days after receiving your item to request a return.
Read our full return policy here.
Shipping Info:
At Lifestyle Cycles we want your experience with us to be that of pleasure and our service to be equalled by non. Buying parts & accessories for your bike should be quick, simple & easy! We are also riders and builders. We know that you want your parts & accessories as quickly as possible.
Read our full shipping policy here.