MUSTANG Vintage Wide Solo Seat With Drivers Backrest - Smooth - Black - Dyna '06-'17
Features
- Solo seat is trimmed with a functional skirt that comes down over the frame and fender for a clean, uninterrupted look
- Backrest has four height adjustments from 13.5" to 15.5" above seat bucket, and measures 7" high by 12" wide
- Matching rear seat features a recess in the front of pad to accommodate the backrest (sold separately)
- Backrest is easily removed and installed without tools; folds forward for easy mounting of bike
- Steel base with support wings holds up the full width of the foam bucket
- Made in the USA
| Product Name | Seat |
| Type | Solo Seat |
| Model | Vintage / Wide |
| Base Color | Black |
| Material | Leather / Vinyl |
| Fill Material | Foam |
| Decoration | Smooth |
| Overall Seat Length | 19" |
| Driver Seat Length | 16" |
| Driver Seat Width | 16-1/2" |
| Backrest Pad Width | 12" |
| Backrest Pad Height | 7" |
| Features | Includes Backrest / Naugahyde® Seat Cover |
Return Policy:
At Lifestyle Cycles we want your experience with us to be that of pleasure and our service to be equalled by none. Buying parts and accessories for your bike should be quick, simple and easy! We are also riders and builders! We know that you may not be ready to install the parts and accessories right when you get them. With that in mind, we have a 60-day return policy, which means you have 60 days after receiving your item to request a return.
Read our full return policy here.
Shipping Info:
At Lifestyle Cycles we want your experience with us to be that of pleasure and our service to be equalled by non. Buying parts & accessories for your bike should be quick, simple & easy! We are also riders and builders. We know that you want your parts & accessories as quickly as possible.
Read our full shipping policy here.