MUSTANG Dave Perewitz Signature Solo Seat - Touring '08-'25
Features
- Innovative hidden installation system means there are no visible bolts or brackets once the seat is installed
- Exclusive controlled-density formula, precision-molded seat padding
- Expanded vinyl seat material with single-stitch diamond pattern
- Matching rear fender bib available separately
- One-of-a-kind design gives a low, clean look
- Seat base is 3/16" marine-grade fiberglass
- Made in the U.S.A.
- Does not fit '23-UP FLHXSE/FLTRXSE CVO models
| Product Name | Seat |
| Type | Solo Seat |
| Model | Dave Perewitz Signature Series |
| Base Color | Black |
| Cover Material | Vinyl |
| Decoration | Stitched / Diamond |
| Overall Seat Length | 23-1/2" |
| Driver Seat Length | 19-1/2" |
| Driver Seat Width | 12" |
Return Policy:
At Lifestyle Cycles we want your experience with us to be that of pleasure and our service to be equalled by none. Buying parts and accessories for your bike should be quick, simple and easy! We are also riders and builders! We know that you may not be ready to install the parts and accessories right when you get them. With that in mind, we have a 60-day return policy, which means you have 60 days after receiving your item to request a return.
Read our full return policy here.
Shipping Info:
At Lifestyle Cycles we want your experience with us to be that of pleasure and our service to be equalled by non. Buying parts & accessories for your bike should be quick, simple & easy! We are also riders and builders. We know that you want your parts & accessories as quickly as possible.
Read our full shipping policy here.