MUSTANG Standard Touring Chrome Studded Solo Vinyl Seat - Touring '08-'25
Features
- Built on a steel base with support wings to hold up the full width of the foam bucket
- Studded style is trimmed with a braided edge and conchos tied with leather
- Top covering of highest-quality expanded vinyl
- Matching rear seat; sold separately
- Made in the USA
- Does not fit '23.5-UP FLHXSE/FLTRXSE CVO models
| Product Name | Seat |
| Type | Solo |
| Base Color | Black |
| Material | Vinyl |
| Fill Material | Foam |
| Decoration | Studded |
| Fits Tank Size | Standard |
| Overall Seat Length | 20-1/2" |
| Driver Seat Length | 16-1/2" |
| Driver Seat Width | 15" |
| Features | without Backrest |
Return Policy:
At Lifestyle Cycles we want your experience with us to be that of pleasure and our service to be equalled by none. Buying parts and accessories for your bike should be quick, simple and easy! We are also riders and builders! We know that you may not be ready to install the parts and accessories right when you get them. With that in mind, we have a 60-day return policy, which means you have 60 days after receiving your item to request a return.
Read our full return policy here.
Shipping Info:
At Lifestyle Cycles we want your experience with us to be that of pleasure and our service to be equalled by non. Buying parts & accessories for your bike should be quick, simple & easy! We are also riders and builders. We know that you want your parts & accessories as quickly as possible.
Read our full shipping policy here.