MUSTANG Heated One-Piece 2-Up Vinyl Touring Seat - Plain - Touring '97-'07
Features
- Wire harness hooks to accessory port in front of battery; seat has power only when the ignition key is turned on and accessory toggle switch below the handlebars is flipped up
- Mustang's one-piece touring design provides the rider and passenger with the fullest, most comfortable seat possible
- Dual-zone high/low heat settings for driver and passenger right on the side of the seat
- Baseplate is open in the middle to accept a Mustang or stock H-D driver backrest kit
- Seat pan is constructed with extra rugged, triple-layered fiberglass
- Illuminated switches
- Made in the U.S.A.
Notes
- Does not require any OE controllers or switches to function
- Seat will fit with a handrail
| Product Name | Seat |
| Type | 2-Up Seat |
| Base Color | Black |
| Cover Material | Vinyl |
| Decoration | Plain |
| Overall Seat Length | 33-1/2" |
| Driver Seat Length | 20" |
| Driver Seat Width | 18" |
| Rear Seat Length | 13-1/2" |
| Rear Seat Width | 15" |
Return Policy:
At Lifestyle Cycles we want your experience with us to be that of pleasure and our service to be equalled by none. Buying parts and accessories for your bike should be quick, simple and easy! We are also riders and builders! We know that you may not be ready to install the parts and accessories right when you get them. With that in mind, we have a 60-day return policy, which means you have 60 days after receiving your item to request a return.
Read our full return policy here.
Shipping Info:
At Lifestyle Cycles we want your experience with us to be that of pleasure and our service to be equalled by non. Buying parts & accessories for your bike should be quick, simple & easy! We are also riders and builders. We know that you want your parts & accessories as quickly as possible.
Read our full shipping policy here.