DRAG SPECIALTIES Single Cap Wasp Style Gas Tank - 2.2 Gallon
Features
- Wasp-style narrow gas tanks for custom applications that have a great vintage look
- Made from precision steel stampings and holds 2.2 gallons
- Universal brackets make it easy to mount it to any stock or custom frame
- Tank dimensions: 17.75" L x 9" W x 9 D, tunnel measures 2.5" W x 3.5" D
- Uses '73-'81 style cam lock caps
NOTE
- Requires sealing prior to use.
Specs
| Product Name | Fuel Tank |
| Style | Wasp |
| Application | Carbureted |
| Color/Finish | Raw |
| Base Color | Silver |
| Material | Steel |
| Length | 17-3/4" / 45 cm |
| Width | 9" / 23 cm |
| Tank Capacity | 2.2 US gal. / 8.3 liter |
| Cap Style | Cam |
| Fuel Tank Outlet Size | 3/8" NPT |
| Mounting Style | Bolt-On |
| Features | Tunnel Depth 3-1/2" L x 2-/1/2" W / Depth 9" / Right Fuel Tank Outlet |
| Units | Each |
| Riding Style | Street |
Return Policy:
At Lifestyle Cycles we want your experience with us to be that of pleasure and our service to be equalled by none. Buying parts and accessories for your bike should be quick, simple and easy! We are also riders and builders! We know that you may not be ready to install the parts and accessories right when you get them. With that in mind, we have a 60-day return policy, which means you have 60 days after receiving your item to request a return.
Read our full return policy here.
Shipping Info:
At Lifestyle Cycles we want your experience with us to be that of pleasure and our service to be equalled by non. Buying parts & accessories for your bike should be quick, simple & easy! We are also riders and builders. We know that you want your parts & accessories as quickly as possible.
Read our full shipping policy here.