DRAG SPECIALTIES Seat - Spring Solo - Large - Black Solar-Reflective Leather - Smooth
Features
- Include adjustable front seat hinge and two rear mount studs for springs
- Feature a heavy steel contoured seat base with a black finish
- Constructed of high-density polyurethane molded foam
- Studs are 5/16" x 7/8" L and 7" center-to-center
- Constructed of 1/2" closed-cell foam
- Low-profile for that Bobber look
- 1" x 3/16" welded center bar
- Simple classic look
- Made in the U.S.A.
Specs
| Product Name | Seat |
| Type | Large / Spring Solo Seat |
| Model | Classic |
| Base Color | Black |
| Color/Finish | Black |
| Cover Material | Leather |
| Fill Material | Polyurethane Foam |
| Decoration | Smooth |
| Thickness | 2" |
| Overall Seat Length | 15-1/2" |
| Driver Seat Length | 11-1/2" |
| Driver Seat Width | 12-1/4" |
| Features | Solar Reflective |
| Units | Each |
| Riding Style | Street |
Return Policy:
At Lifestyle Cycles we want your experience with us to be that of pleasure and our service to be equalled by none. Buying parts and accessories for your bike should be quick, simple and easy! We are also riders and builders! We know that you may not be ready to install the parts and accessories right when you get them. With that in mind, we have a 60-day return policy, which means you have 60 days after receiving your item to request a return.
Read our full return policy here.
Shipping Info:
At Lifestyle Cycles we want your experience with us to be that of pleasure and our service to be equalled by non. Buying parts & accessories for your bike should be quick, simple & easy! We are also riders and builders. We know that you want your parts & accessories as quickly as possible.
Read our full shipping policy here.