DRAG SPECIALTIES Predator III Seat - Vinyl - XL '82-'03
Elevate your riding experience with the Predator III Seat, a premium one-piece upgrade designed for superior comfort and a sleek, custom profile. Engineered for performance and style, this seat features a narrow front design to ensure better leg clearance and a more natural stance when stopped. Whether you are cruising through the city or hitting the open road, the integrated 6" tall driver support provides the stability and back positioning needed for long-distance confidence.
Features
- Automotive-grade vinyl cover for maximum durability and weather resistance
- Molded polyurethane foam for optimal comfort and consistent styling
- 3/16" ABS thermoformed seat base ensures a perfect fit every time
- Carpeted bottom and rubber bumpers included to protect your bike's paint finish
- Compatible with all Drag Specialties and most Harley-Davidson sissy bars
- Includes all necessary mounting hardware for a straightforward installation
- Proudly made in the USA
- 6" tall driver support.
Specs
| Product Name | Seat |
| Type | One-Piece |
| Model | Predator |
| Material | Vinyl |
| Fill Material | Polyurethane Foam |
| Overall Seat Length | 25-3/4" |
| Driver Seat Length | 13" |
| Driver Seat Width | 10" |
| Rear Seat Length | 9-1/4" |
| Rear Seat Width | 6" |
| Riding Style | Street |
Return Policy:
At Lifestyle Cycles we want your experience with us to be that of pleasure and our service to be equalled by none. Buying parts and accessories for your bike should be quick, simple and easy! We are also riders and builders! We know that you may not be ready to install the parts and accessories right when you get them. With that in mind, we have a 60-day return policy, which means you have 60 days after receiving your item to request a return.
Read our full return policy here.
Shipping Info:
At Lifestyle Cycles we want your experience with us to be that of pleasure and our service to be equalled by non. Buying parts & accessories for your bike should be quick, simple & easy! We are also riders and builders. We know that you want your parts & accessories as quickly as possible.
Read our full shipping policy here.