DRAG SPECIALTIES Predator III Extended Reach Seat - Vinyl - Touring '08-'23
Features
The Drag Specialties Predator III Extended Reach Seat is engineered for taller riders seeking both comfort and a custom look. Designed to provide additional room, this seat moves the rider back 1-1/2" compared to the stock FLHR seat and 1" on FLTRX Road Glide and FLHX Street Glide models. The narrow front profile ensures better leg clearance, allowing for a more natural stance when stopped.
- High-quality automotive-grade vinyl cover for long-lasting durability
- Molded polyurethane foam provides maximum comfort and distinct styling
- 3/16" ABS thermoformed seat base ensures a perfect fit
- Carpeted bottom and rubber bumpers included to protect your motorcycle's paint
- Includes all necessary mounting hardware
- Compatible with all Drag Specialties and most H-D sissy bars
- Proudly made in the USA
- Not for '23 FLHXSE/FLTRXSE.
- Provides 7" (17.78 cm) lumbar support.
Specs
| Product Name | Seat |
| Type | 2-Up Seat |
| Model | Predator III |
| Material | Vinyl |
| Fill Material | Polyurethane Foam |
| Overall Seat Length | 30-1/2" |
| Driver Seat Length | 17" |
| Driver Seat Width | 11-1/4" |
| Rear Seat Length | 10-1/2" |
| Rear Seat Width | 6" |
| Features | Extended Reach |
| Riding Style | Street |
Return Policy:
At Lifestyle Cycles we want your experience with us to be that of pleasure and our service to be equalled by none. Buying parts and accessories for your bike should be quick, simple and easy! We are also riders and builders! We know that you may not be ready to install the parts and accessories right when you get them. With that in mind, we have a 60-day return policy, which means you have 60 days after receiving your item to request a return.
Read our full return policy here.
Shipping Info:
At Lifestyle Cycles we want your experience with us to be that of pleasure and our service to be equalled by non. Buying parts & accessories for your bike should be quick, simple & easy! We are also riders and builders. We know that you want your parts & accessories as quickly as possible.
Read our full shipping policy here.