DRAG SPECIALTIES Predator III Extended Reach Seat - Touring '08-'24
Features
Upgrade your long-haul comfort with the Predator III Extended Reach Seat. Specifically engineered for taller riders, this seat moves the rider back 1-1/2" compared to a stock FLHR seat and 1" on FLTRX and FLHX models, providing much-needed legroom without sacrificing style. The seat is designed with a narrow front profile to ensure better leg clearance and a confident stance when stopped.
- Constructed with high-quality automotive-grade vinyl or solar-reflective leather covers for lasting durability.
- Molded polyurethane foam interior ensures maximum comfort and maintains its shape over time.
- 3/16" ABS thermoformed seat base provides a perfect, secure fit.
- Carpeted bottom with integrated rubber bumpers protects your motorcycle's paint from scratches.
- Compatible with all Drag Specialties and most H-D sissy bars.
- Includes all necessary mounting hardware for a straightforward installation.
- Proudly made in the USA.
- 6-1/4" (15.88 cm) lumbar support.
- Does not fit ’23 FLHXSE/FLTRXSE.
Specs
| Product Name | Seat |
| Type | 2-Up Seat |
| Model | Predator III |
| Fill Material | Polyurethane Foam |
| Overall Seat Length | 30-1/2" |
| Driver Seat Width | 11-1/2" |
| Rear Seat Width | 9" |
| Features | Extended Reach |
| Riding Style | Street |
Return Policy:
At Lifestyle Cycles we want your experience with us to be that of pleasure and our service to be equalled by none. Buying parts and accessories for your bike should be quick, simple and easy! We are also riders and builders! We know that you may not be ready to install the parts and accessories right when you get them. With that in mind, we have a 60-day return policy, which means you have 60 days after receiving your item to request a return.
Read our full return policy here.
Shipping Info:
At Lifestyle Cycles we want your experience with us to be that of pleasure and our service to be equalled by non. Buying parts & accessories for your bike should be quick, simple & easy! We are also riders and builders. We know that you want your parts & accessories as quickly as possible.
Read our full shipping policy here.