DRAG SPECIALTIES Performance Predator 2-Up Seat - Double Diamond - Black Stitching - w/o Backrest - Touring '23.5-UP
Features
- The Performance Predator features tall driver support with unique styling
- Seating area is contoured for maximum comfort
- Vinyl is automotive-grade
- Seat is made narrow up front for better leg clearance
- Molded polyurethane foam for maximum comfort and styling
- 3/16” ABS thermoformed seat base for a perfect fit, fully carpeted bottom, and rubber bumpers to protect paint
- All hardware is fastened to seat
- Made in the USA
Specs
| Product Name | Seat |
| Type | 2-Up Seat |
| Model | Predator III |
| Base Color | Black |
| Material | Vinyl |
| Fill Material | Polyurethane Foam |
| Decoration | Double Diamond |
| Stitching | Black Stitching |
| Overall Seat Length | 29" |
| Driver Seat Width | 12" |
| Rear Seat Width | 9" |
| Features | without Backrest |
| Units | Each |
| Riding Style | Street |
Return Policy:
At Lifestyle Cycles we want your experience with us to be that of pleasure and our service to be equalled by none. Buying parts and accessories for your bike should be quick, simple and easy! We are also riders and builders! We know that you may not be ready to install the parts and accessories right when you get them. With that in mind, we have a 60-day return policy, which means you have 60 days after receiving your item to request a return.
Read our full return policy here.
Shipping Info:
At Lifestyle Cycles we want your experience with us to be that of pleasure and our service to be equalled by non. Buying parts & accessories for your bike should be quick, simple & easy! We are also riders and builders. We know that you want your parts & accessories as quickly as possible.
Read our full shipping policy here.