DRAG SPECIALTIES Pillion Seat - Mild Stitched - Narrow - FLH / FLT '00-'22
Features
- Solar-reflective leather in the seating area and automotive-grade vinyl on the sides; patented process reduces surface temperature by as much as 25°F for a cooler seat, higher durability and longer life over conventional leather or vinyl
- Molded polyurethane foam for maximum comfort and styling
- 3/16" ABS thermoformed seat base for a perfect fit with carpeted bottom and rubber bumpers to protect paint
- Made in the U.S.A.
Specs
| Product Name | Pillion Pad |
| Type | Narrow / Passenger |
| Base Color | Black |
| Cover Material | Leather / Vinyl |
| Fill Material | Polyurethane Foam |
| Decoration | Mild Stitched |
| Thickness | 1-3/4" |
| Overall Seat Length | 12" |
| Rear Seat Length | 12" |
| Rear Seat Width | 7" |
| Features | Solar Reflective |
| Units | Each |
| Riding Style | Street |
Return Policy:
At Lifestyle Cycles we want your experience with us to be that of pleasure and our service to be equalled by none. Buying parts and accessories for your bike should be quick, simple and easy! We are also riders and builders! We know that you may not be ready to install the parts and accessories right when you get them. With that in mind, we have a 60-day return policy, which means you have 60 days after receiving your item to request a return.
Read our full return policy here.
Shipping Info:
At Lifestyle Cycles we want your experience with us to be that of pleasure and our service to be equalled by non. Buying parts & accessories for your bike should be quick, simple & easy! We are also riders and builders. We know that you want your parts & accessories as quickly as possible.
Read our full shipping policy here.