DRAG SPECIALTIES Forward Positioned Predator 2-Up Seat - Touring '08-'23
Features
- Features solar-reflective leather in the seating area and automotive-grade vinyl on the sides; patented process reduces surface temperature by as much as 25°F for a cooler seat, higher durability and longer life over conventional leather or vinyl
- Designed with a forward-positioned profile that moves the rider forward between 1" to 2-1/2" compared to the stock seat, depending on the specific model, for improved reach and control
- 3/16" ABS thermoformed seat base ensures a perfect fit, featuring a carpeted bottom and rubber bumpers to protect your motorcycle's paint
- Molded polyurethane foam provides maximum comfort and helps maintain sleek styling during long rides
- Versatile design fits with all Drag Specialties and most H-D sissy bars
- Includes all necessary mounting hardware for a straightforward installation
- Proudly made in the U.S.A.
- Solar-reflective properties apply to leather seating areas only.
- Not for '23 FLHXSE/FLTRXSE models.
Specs
| Product Name | Seat |
| Type | 2-Up Seat |
| Model | Predator |
| Cover Material | Vinyl / Leather |
| Fill Material | Polyurethane Foam |
| Overall Seat Length | 30-1/2" |
| Driver Seat Width | 12" |
| Rear Seat Width | 8" |
| Features | Forward Positioning / Solar Reflective |
| Riding Style | Street |
Return Policy:
At Lifestyle Cycles we want your experience with us to be that of pleasure and our service to be equalled by none. Buying parts and accessories for your bike should be quick, simple and easy! We are also riders and builders! We know that you may not be ready to install the parts and accessories right when you get them. With that in mind, we have a 60-day return policy, which means you have 60 days after receiving your item to request a return.
Read our full return policy here.
Shipping Info:
At Lifestyle Cycles we want your experience with us to be that of pleasure and our service to be equalled by non. Buying parts & accessories for your bike should be quick, simple & easy! We are also riders and builders. We know that you want your parts & accessories as quickly as possible.
Read our full shipping policy here.