DRAG SPECIALTIES Black Vinyl Throttle Cable - 39-1/2"
Features
- Cables feature polished-chrome fittings, black vinyl outer casings, tempered-steel inner conduit and an inner nylon liner for smooth operation and long life
Notes
- Length given is the length of the outer housing only, excluding the elbow.
- Cables will also fit late-style Mikuni carbs.
Replacement Part for OEM Number(s)
- 5652602
Specs
| Product Name | Cable |
| Type | Throttle |
| Color/Finish | Black |
| Base Color | Black |
| Housing Material | Vinyl |
| Overall Length | 39-1/2" / 100.5 cm |
| Housing Length | 39-1/2" / 100.5 cm |
| Travel | 5" / 12.7 cm |
| Elbow Angle | 70° |
| Handlebar Fitting | Smooth |
| Units | Each |
| Riding Style | Street |
Return Policy:
At Lifestyle Cycles we want your experience with us to be that of pleasure and our service to be equalled by none. Buying parts and accessories for your bike should be quick, simple and easy! We are also riders and builders! We know that you may not be ready to install the parts and accessories right when you get them. With that in mind, we have a 60-day return policy, which means you have 60 days after receiving your item to request a return.
Read our full return policy here.
Shipping Info:
At Lifestyle Cycles we want your experience with us to be that of pleasure and our service to be equalled by non. Buying parts & accessories for your bike should be quick, simple & easy! We are also riders and builders. We know that you want your parts & accessories as quickly as possible.
Read our full shipping policy here.