SLYFOX Moto Handlebar - 1-1/8" - Mid Bend - FLH/FLT '23-UP
Upgrade your ride with these aggressive profile motocross-style handlebars, designed to provide superior control and a bold aesthetic. Crafted from high-quality stainless steel, these bars feature a mid-bend design that perfectly balances comfort and performance for street riding. Each set is meticulously finished with a laser-etched logo and features 3-1/2” on-center knurling to ensure a secure, non-slip fitment within your risers.
Features
- Aggressive profile motocross-style bars
- Laser-etched SlyFox logo
- Slotted for internal wiring for a clean look
- 3-1/2” on-center knurling for maximum clamping grip
- Fits any riser with a 1-1/8” clamping area
- Proudly Made in the USA
Specs
| Product Name | Handlebar |
| Material | Stainless Steel |
| Features | Knurled Center / Slotted / Internal Wiring |
| Type/Bend | Mid |
| End Rise | 2-1/2" |
| Width | 29-1/2" |
| Center Width | 5-1/4" |
| Pullback/Sweep | 2" |
| Height | 3-1/2" |
| Handlebar Diameter | 1-1/8" |
| Controls Diameter | 1" |
| Clamping Diameter | 1-1/8" |
| Clamping Width | 3-1/2" |
| Riding Style | Street |
Return Policy:
At Lifestyle Cycles we want your experience with us to be that of pleasure and our service to be equalled by none. Buying parts and accessories for your bike should be quick, simple and easy! We are also riders and builders! We know that you may not be ready to install the parts and accessories right when you get them. With that in mind, we have a 60-day return policy, which means you have 60 days after receiving your item to request a return.
Read our full return policy here.
Shipping Info:
At Lifestyle Cycles we want your experience with us to be that of pleasure and our service to be equalled by non. Buying parts & accessories for your bike should be quick, simple & easy! We are also riders and builders. We know that you want your parts & accessories as quickly as possible.
Read our full shipping policy here.