SLYFOX High Noon Seat - Double Diamond - FLH/FLT '97-'07
Upgrade your riding experience with the High Noon 2-Up Seat, a perfect blend of aggressive styling and long-distance comfort. Designed with a sleek profile and a premium double diamond stitch pattern, this seat provides a custom look while maintaining the support needed for extended trips. The contoured seating area is engineered to cradle the rider, while the integrated slipstop lumbar feature ensures you stay securely in position during every twist and turn.
Features
- Seating area is contoured for maximum comfort
- Molded flexible urethane foam provides superior support and durability
- 3/16" ABS thermoformed seat base offers a perfect fit for your motorcycle
- Fully carpeted bottom and rubber bumpers included to protect your paint from scratches
- Proudly made in the USA
Specs
| Product Name | Seat |
| Type | 2-Up Seat |
| Model | Highnoon |
| Base Color | Black |
| Material | Vinyl |
| Fill Material | Urethane Foam |
| Overall Seat Length | 31" |
| Driver Seat Width | 11-1/2" |
| Rear Seat Width | 7" |
| Features | Slipstop Lumbar |
| Units | Each |
| Riding Style | Street |
Return Policy:
At Lifestyle Cycles we want your experience with us to be that of pleasure and our service to be equalled by none. Buying parts and accessories for your bike should be quick, simple and easy! We are also riders and builders! We know that you may not be ready to install the parts and accessories right when you get them. With that in mind, we have a 60-day return policy, which means you have 60 days after receiving your item to request a return.
Read our full return policy here.
Shipping Info:
At Lifestyle Cycles we want your experience with us to be that of pleasure and our service to be equalled by non. Buying parts & accessories for your bike should be quick, simple & easy! We are also riders and builders. We know that you want your parts & accessories as quickly as possible.
Read our full shipping policy here.