SLYFOX Handlebar Riser Kit - Straight - 1" Clamping
Upgrade your motorcycle's cockpit with the SLYFOX Handlebar Riser Kit. Engineered for performance and durability, these straight, universal risers are precision-machined from high-quality 6061-T6 aluminum. Designed to provide a sleek, Gen 1 aesthetic, they offer a rock-solid connection for standard 1" diameter handlebars, ensuring improved ergonomics and control for street riding styles.
Features
- Made with 6061-T6 Aluminum for superior strength and weight savings
- Standard 3-1/2" center-to-center riser spacing
- Complete kit includes matching top clamp and essential hardware
- Proudly Made in the USA
- Included hardware is 3/8"-16 x 1-1/2" long.
Specs
| Product Name | Riser |
| Type | Handlebar |
| Style | Straight / Universal / Gen 1 |
| Material | 6061-T6 Aluminum |
| Features | 3-1/2" Width |
| Pullback | 0 mm / 0" |
| Clamping Diameter | 1" (25.4 mm) |
| Units | Kit |
| Riding Style | Street |
Return Policy:
At Lifestyle Cycles we want your experience with us to be that of pleasure and our service to be equalled by none. Buying parts and accessories for your bike should be quick, simple and easy! We are also riders and builders! We know that you may not be ready to install the parts and accessories right when you get them. With that in mind, we have a 60-day return policy, which means you have 60 days after receiving your item to request a return.
Read our full return policy here.
Shipping Info:
At Lifestyle Cycles we want your experience with us to be that of pleasure and our service to be equalled by non. Buying parts & accessories for your bike should be quick, simple & easy! We are also riders and builders. We know that you want your parts & accessories as quickly as possible.
Read our full shipping policy here.