SLYFOX Drifter Seat - Smooth Vinyl - Carbon Fiber - Touring '97-'07
Features
- Automotive grade vinyl seating area, slipstop on lumbar, and carbon fiber on the sides for a premium look and feel
- Tall driver support with unique styling designed for long-distance comfort
- Contoured seating area engineered for maximum support during extended rides
- Narrow profile up front provides better leg clearance and easier ground reach
- High-quality molded flexible urethane foam for consistent comfort
- Durable 3/16" ABS thermoformed seat base ensures a perfect fit
- Fully carpeted bottom and integrated rubber bumpers to protect your motorcycle's paint
- All necessary hardware is fastened to the seat and detailed instructions are included
- Proudly Made in the USA
- Seats will fit '97-'07 FLT/FLHT/FLTR models when used with lower dash extension part #2202-0070.
- Features 6" (15.24 cm) tall driver support.
Specs
| Product Name | Seat |
| Model | Drifter |
| Material | Vinyl / Carbon Fiber |
| Fill Material | Urethane Foam |
| Overall Seat Length | 30" |
| Driver Seat Width | 11-1/2" |
| Rear Seat Width | 6" |
| Features | Slipstop Lumbar / Tall Support |
| Riding Style | Street |
Return Policy:
At Lifestyle Cycles we want your experience with us to be that of pleasure and our service to be equalled by none. Buying parts and accessories for your bike should be quick, simple and easy! We are also riders and builders! We know that you may not be ready to install the parts and accessories right when you get them. With that in mind, we have a 60-day return policy, which means you have 60 days after receiving your item to request a return.
Read our full return policy here.
Shipping Info:
At Lifestyle Cycles we want your experience with us to be that of pleasure and our service to be equalled by non. Buying parts & accessories for your bike should be quick, simple & easy! We are also riders and builders. We know that you want your parts & accessories as quickly as possible.
Read our full shipping policy here.