SLYFOX Drifter Seat - Black Vinyl w/ Slipstop - Carbon Fiber - Dyna '96-'03
Features
- Automotive grade vinyl seating area featuring slipstop on the lumbar and sleek carbon fiber accents on the sides
- Designed with tall driver support and unique styling for an aggressive look and feel
- Contoured seating area provides maximum comfort during long rides
- Narrow front profile allows for better leg clearance and easier reach to the ground
- Constructed with molded flexible urethane foam for consistent support
- 3/16" ABS thermoformed seat base ensures a perfect fit, featuring a fully carpeted bottom and rubber bumpers to protect your paint
- All necessary hardware is fastened to the seat with instructions included for a straightforward installation
- Proudly made in the USA
- Includes 6" (15.24 cm) lumbar support.
Specs
| Product Name | Seat |
| Model | Drifter |
| Material | Vinyl / Carbon Fiber |
| Fill Material | Urethane Foam |
| Overall Seat Length | 29-1/2" |
| Driver Seat Width | 11" |
| Rear Seat Width | 5" |
| Features | Slipstop Lumbar |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
Return Policy:
At Lifestyle Cycles we want your experience with us to be that of pleasure and our service to be equalled by none. Buying parts and accessories for your bike should be quick, simple and easy! We are also riders and builders! We know that you may not be ready to install the parts and accessories right when you get them. With that in mind, we have a 60-day return policy, which means you have 60 days after receiving your item to request a return.
Read our full return policy here.
Shipping Info:
At Lifestyle Cycles we want your experience with us to be that of pleasure and our service to be equalled by non. Buying parts & accessories for your bike should be quick, simple & easy! We are also riders and builders. We know that you want your parts & accessories as quickly as possible.
Read our full shipping policy here.