S&S CYCLE V124 Long Block Engine - Chrome/Natural - Big Twin | Custom Chassis w/ Alternator-Style Primary
Features
- For '84-'99 Evolution Big Twin or '70-'99 custom chasis with alternator-style primary
- Specially machined cylinder heads allow use of stock length manifold, use your existing carb (re-jetting is required)
- Designed to bolt into stock or aftermarket EFI, carburetor or air cleaner
- Crank and case machined for crank position sensor
- Includes S&S cylinder heads, S&S valve springs, forged rocker arms, 640 cam, three piece flywheel assembly, 1.671" diameter crankpin, 0.927" wristpins, high-volume high pressure oil pump, electric compression releases and forged pistons
- Made in the USA
Notes
- Will require a performance ignition and performance carburetor.
- Includes chrome-plated engine and timing covers.
DISCLAIMER: Not legal for sale or use in California on any pollution controlled motor vehicles.
Specs
| Product Name | Engine |
| Type | Long Block |
| Model | V124 |
| Piston Material | Forged |
| Bore Size | 4-1/8" |
| Stroke Length | 4-5/8" |
| Compression Ratio | 10.8:1 |
| Displacement | 124" |
| Units | Each |
| Riding Style | Street |
| Color/Finish | Chrome / Natural |
Return Policy:
At Lifestyle Cycles we want your experience with us to be that of pleasure and our service to be equalled by none. Buying parts and accessories for your bike should be quick, simple and easy! We are also riders and builders! We know that you may not be ready to install the parts and accessories right when you get them. With that in mind, we have a 60-day return policy, which means you have 60 days after receiving your item to request a return.
Read our full return policy here.
Shipping Info:
At Lifestyle Cycles we want your experience with us to be that of pleasure and our service to be equalled by non. Buying parts & accessories for your bike should be quick, simple & easy! We are also riders and builders. We know that you want your parts & accessories as quickly as possible.
Read our full shipping policy here.