S&S CYCLE Camshaft Kit - 585C - Chain Drive - Twin Cam '06-'17
Features
- Designed for 88" to 107" engines with compression ratios from 10.0:0 to 10.5:1 and 100" and 107" engines with compression ratios 9.7:1 to 10.5:1
- Strongest from 3500-6000 rpm for 88" to 103" engines and 2500-5000 rpm for larger engines
- Made in the USA
Notes
- Installer must check coil bind, valve to valve clearance and valve to piston clearance.
- Cams for '06 Dyna and '07-'17 Twin Cam are for use with models with hydraulic tensioner chain drive system.
DISCLAIMER: Not legal for sale or use in California on any pollution controlled motor vehicles
Specs
| Product Name | Cam Kit |
| Type | Chain |
| Application | Intake / Exhaust |
| Grind | 585 Series |
| Intake Lift | 0.585" |
| Intake Open | 20° |
| Intake Close | 45° |
| Intake Duration | 245° |
| Intake Lift at TDC | 0.186" |
| Intake Lobe Centerline | 102.5° |
| Exhaust Lift | 0.585" |
| Exhaust Open | 60° |
| Exhaust Close | 20° |
| Exhaust Duration | 260° |
| Exhaust Lift at TDC | 0.179" |
| Exhaust Lobe Centerline | 110° |
| Units | Kit |
| Riding Style | Street |
Return Policy:
At Lifestyle Cycles we want your experience with us to be that of pleasure and our service to be equalled by none. Buying parts and accessories for your bike should be quick, simple and easy! We are also riders and builders! We know that you may not be ready to install the parts and accessories right when you get them. With that in mind, we have a 60-day return policy, which means you have 60 days after receiving your item to request a return.
Read our full return policy here.
Shipping Info:
At Lifestyle Cycles we want your experience with us to be that of pleasure and our service to be equalled by non. Buying parts & accessories for your bike should be quick, simple & easy! We are also riders and builders. We know that you want your parts & accessories as quickly as possible.
Read our full shipping policy here.