NELSON RIGG Route 1 Day-Trip Bag
Features
- Industry leading UltraMax™ fabric with maximum UV protection
- Mounts to luggage rack, sissy bar or passenger seat with quick release and self-fastening straps
- 2 outer pockets for quick access items
- Fully lined interior with rigid construction
- Solid floor panel to prevent sagging
- Heavy-duty lockable zippers with pull fobs for use with gloves
- Reflective piping for increased visibility
| Product Name | Sissy Bar Bag |
| Model | Route 1 |
| Color/Finish | Black |
| Material | Polyester / UltraMax™ |
| Length | 15" |
| Height | 9" |
| Width | 9" |
| Volume | 20 liter |
| Closure | Zipper |
| Features | Reflective / Universal Fitment / UV Resistant |
Return Policy:
At Lifestyle Cycles we want your experience with us to be that of pleasure and our service to be equalled by none. Buying parts and accessories for your bike should be quick, simple and easy! We are also riders and builders! We know that you may not be ready to install the parts and accessories right when you get them. With that in mind, we have a 60-day return policy, which means you have 60 days after receiving your item to request a return.
Read our full return policy here.
Shipping Info:
At Lifestyle Cycles we want your experience with us to be that of pleasure and our service to be equalled by non. Buying parts & accessories for your bike should be quick, simple & easy! We are also riders and builders. We know that you want your parts & accessories as quickly as possible.
Read our full shipping policy here.