DRAG SPECIALTIES Predator III Seat - Extended Reach - Smooth - Touring '08-'24
Features
- Moves the rider back 1-1/2" compared to stock FLHR seat and 1" on FLTRX Road Glide and FLHX Street Glide
- High-quality automotive-grade vinyl cover
- Molded polyurethane foam for maximum comfort and styling
- 3/16" ABS thermoformed seat base for a perfect fit, with a carpeted bottom and rubber bumpers to protect paint
- Seat is made narrow up front for better leg clearance
- Includes all mounting hardware
- Fits with all Drag and most H-D sissy bars
- Made in the USA
- 6-1/4" (15.88 cm) lumbar support.
- Does not fit ’23 FLHXSE/FLTRXSE.
Specs
| Product Name | Seat |
| Type | 2-Up Seat |
| Model | Predator III |
| Base Color | Black |
| Color/Finish | Black |
| Material | Vinyl |
| Fill Material | Polyurethane Foam |
| Decoration | Smooth |
| Stitching | Black Stitching |
| Overall Seat Length | 30-1/2" |
| Driver Seat Width | 11-1/2" |
| Rear Seat Width | 9" |
| Features | Extended Reach |
| Units | Each |
| Riding Style | Street |
Return Policy:
At Lifestyle Cycles we want your experience with us to be that of pleasure and our service to be equalled by none. Buying parts and accessories for your bike should be quick, simple and easy! We are also riders and builders! We know that you may not be ready to install the parts and accessories right when you get them. With that in mind, we have a 60-day return policy, which means you have 60 days after receiving your item to request a return.
Read our full return policy here.
Shipping Info:
At Lifestyle Cycles we want your experience with us to be that of pleasure and our service to be equalled by non. Buying parts & accessories for your bike should be quick, simple & easy! We are also riders and builders. We know that you want your parts & accessories as quickly as possible.
Read our full shipping policy here.