DRAG SPECIALTIES Extended Reach Predator III Seat - Vinyl - Touring '99-'07
Features
- Extended reach design moves the rider back 1-1/2" compared to the stock seat for improved leg room
- High-quality automotive-grade vinyl cover for long-lasting durability and style
- Molded polyurethane foam ensures maximum comfort and maintains its sleek profile during long rides
- 3/16” ABS thermoformed seat base provides a perfect fit, featuring a fully carpeted bottom and rubber bumpers to protect your motorcycle's paint
- Contoured seating area is narrow up front to provide better leg clearance and easier ground reach
- Compatible with all Drag Specialties and most H-D sissy bars
- Features a 6-1/2" tall driver support with unique styling for enhanced lower back stability
- Proudly made in the USA
Notes
- Seats will fit '97-'07 FLT/FLHT/FLR models when using lower dash extension part #2202-0070.
Specs
| Product Name | Seat |
| Type | 2-Up Seat |
| Model | Predator III |
| Material | Vinyl |
| Fill Material | Polyurethane Foam |
| Overall Seat Length | 30-3/4" |
| Driver Seat Length | 17" |
| Driver Seat Width | 11-1/2" |
| Rear Seat Length | 11" |
| Rear Seat Width | 6" |
| Features | Extended Reach |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
Return Policy:
At Lifestyle Cycles we want your experience with us to be that of pleasure and our service to be equalled by none. Buying parts and accessories for your bike should be quick, simple and easy! We are also riders and builders! We know that you may not be ready to install the parts and accessories right when you get them. With that in mind, we have a 60-day return policy, which means you have 60 days after receiving your item to request a return.
Read our full return policy here.
Shipping Info:
At Lifestyle Cycles we want your experience with us to be that of pleasure and our service to be equalled by non. Buying parts & accessories for your bike should be quick, simple & easy! We are also riders and builders. We know that you want your parts & accessories as quickly as possible.
Read our full shipping policy here.