SLYFOX Moto Handlebar - 1" - Low Bend - FLH/FLT '23-UP
Features
- Aggressive profile motocross-style bars designed for a performance-driven aesthetic
- Laser-etched SlyFox logo for a custom, premium look
- Slotted for clean internal wiring integration
- 3-1/2” on-center knurling to ensure a secure, non-slip grip in the risers
- Versatile fitment for any riser with a 1” clamping area
- Proudly Made in the USA
Specs
| Product Name | Handlebar |
| Features | Knurled Center / Internal Wiring / Slotted |
| Type/Bend | Low |
| Style | Standard |
| End Rise | 2-1/2" |
| Width | 29-1/2" |
| Center Width | 5-1/4" |
| Pullback/Sweep | 1-3/4" |
| Height | 2-1/2" |
| Handlebar Diameter | 1" |
| Controls Diameter | 1" |
| Clamping Diameter | 1" |
| Clamping Width | 3-1/2" |
| Material | Stainless Steel |
| Units | Each |
| Riding Style | Street |
Return Policy:
At Lifestyle Cycles we want your experience with us to be that of pleasure and our service to be equalled by none. Buying parts and accessories for your bike should be quick, simple and easy! We are also riders and builders! We know that you may not be ready to install the parts and accessories right when you get them. With that in mind, we have a 60-day return policy, which means you have 60 days after receiving your item to request a return.
Read our full return policy here.
Shipping Info:
At Lifestyle Cycles we want your experience with us to be that of pleasure and our service to be equalled by non. Buying parts & accessories for your bike should be quick, simple & easy! We are also riders and builders. We know that you want your parts & accessories as quickly as possible.
Read our full shipping policy here.