SLYFOX Lowrider Drifter Seat - Smooth Vinyl - Carbon Fiber - FLSB/FXLRS '18-'26
Features
Elevate your riding experience with the Lowrider Drifter Seat, designed for riders who demand both performance and style. This seat features a high-quality automotive-grade vinyl seating area combined with a slipstop lumbar section to keep you securely positioned during aggressive maneuvers. The sides are accented with sleek carbon fiber detailing, providing a modern, custom look that stands out on the street.
- High quality automotive grade vinyl seating area, slipstop on lumbar, and carbon fiber on the sides
- 6-1/2" (16.51 cm) tall driver support with unique styling for superior comfort and control
- Contoured seating area provides maximum comfort for long-distance hauls
- Molded polyurethane foam interior ensures long-lasting support and shape retention
- 3/16" ABS thermoformed seat base with a fully carpeted bottom to protect your motorcycle's paint
- Includes all necessary mounting hardware for a straightforward installation
- Proudly Made in the USA
Notes
- Fits with all Drag Specialties sissy bars.
Specs
| Product Name | Seat |
| Model | Drifter |
| Material | Vinyl / Polyurethane Foam |
| Decoration | Smooth / Carbon Fiber |
| Overall Seat Length | 28-1/2" |
| Driver Seat Width | 12-1/2" |
| Rear Seat Width | 6" |
| Features | Slipstop Lumbar |
| Units | Each |
| Riding Style | Street |
Return Policy:
At Lifestyle Cycles we want your experience with us to be that of pleasure and our service to be equalled by none. Buying parts and accessories for your bike should be quick, simple and easy! We are also riders and builders! We know that you may not be ready to install the parts and accessories right when you get them. With that in mind, we have a 60-day return policy, which means you have 60 days after receiving your item to request a return.
Read our full return policy here.
Shipping Info:
At Lifestyle Cycles we want your experience with us to be that of pleasure and our service to be equalled by non. Buying parts & accessories for your bike should be quick, simple & easy! We are also riders and builders. We know that you want your parts & accessories as quickly as possible.
Read our full shipping policy here.