SLYFOX High Noon Seat - Double Diamond - FLH/FLT '08-'25
Elevate your riding experience with a 2-up seat designed for the perfect balance of form and function. The High Noon series features a sleek, low-profile aesthetic that doesn't sacrifice comfort for style. Engineered with a contoured seating area and high-quality materials, it provides the necessary support for long-distance touring while maintaining an aggressive look for street performance.
Features
- Seating area is contoured for maximum comfort during extended rides
- Constructed with molded flexible urethane foam for consistent support
- 3/16" ABS thermoformed seat base offers a precise fit
- Fully carpeted bottom and rubber bumpers included to protect your motorcycle's paint
- Proudly made in the USA
Specs
| Product Name | Seat |
| Type | 2-Up Seat |
| Model | Highnoon |
| Material | Vinyl |
| Fill Material | Urethane Foam |
| Decoration | Double Diamond |
| Overall Seat Length | 31" |
| Driver Seat Width | 12" |
| Rear Seat Width | 6-1/2" |
| Features | Slipstop Lumbar |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
Return Policy:
At Lifestyle Cycles we want your experience with us to be that of pleasure and our service to be equalled by none. Buying parts and accessories for your bike should be quick, simple and easy! We are also riders and builders! We know that you may not be ready to install the parts and accessories right when you get them. With that in mind, we have a 60-day return policy, which means you have 60 days after receiving your item to request a return.
Read our full return policy here.
Shipping Info:
At Lifestyle Cycles we want your experience with us to be that of pleasure and our service to be equalled by non. Buying parts & accessories for your bike should be quick, simple & easy! We are also riders and builders. We know that you want your parts & accessories as quickly as possible.
Read our full shipping policy here.