SLYFOX Drifter Seat - Smooth Vinyl - Carbon Fiber - Dyna '06-'17
Experience the perfect blend of performance and style with the SLYFOX Drifter Seat. Designed for riders who demand both comfort and a sleek aesthetic, this seat features a unique contoured design that provides exceptional support during long rides. The narrow front profile ensures improved leg clearance, allowing for a more natural stance when stopped, while the high-quality construction materials ensure durability and a premium feel.
Features
- Automotive grade vinyl seating area, slipstop on lumbar, and carbon fiber on the sides
- Tall driver support with unique styling
- Contoured seating area for maximum comfort
- Narrow up front for better leg clearance
- Molded flexible urethane foam
- 3/16" ABS thermoformed seat base for a perfect fit, fully carpeted bottom, and rubber bumpers to protect paint
- All hardware fastened to seat and instructions included
- Made in the USA
- 6-1/2" (16.51 cm) lumbar support.
Specs
| Product Name | Seat |
| Model | Drifter |
| Base Color | Black |
| Material | Vinyl |
| Fill Material | Urethane Foam |
| Decoration | Smooth / Carbon Fiber / Logo |
| Overall Seat Length | 29" |
| Driver Seat Width | 11-3/4" |
| Rear Seat Width | 6" |
| Features | Slipstop Lumbar |
| Units | Each |
| Riding Style | Street |
Return Policy:
At Lifestyle Cycles we want your experience with us to be that of pleasure and our service to be equalled by none. Buying parts and accessories for your bike should be quick, simple and easy! We are also riders and builders! We know that you may not be ready to install the parts and accessories right when you get them. With that in mind, we have a 60-day return policy, which means you have 60 days after receiving your item to request a return.
Read our full return policy here.
Shipping Info:
At Lifestyle Cycles we want your experience with us to be that of pleasure and our service to be equalled by non. Buying parts & accessories for your bike should be quick, simple & easy! We are also riders and builders. We know that you want your parts & accessories as quickly as possible.
Read our full shipping policy here.