SLYFOX Chariot Seat - Double Diamond - FLH/FLT '23.5-'26
Features
Upgrade your riding experience with the Chariot seat, designed to provide superior support and high-performance styling. Engineered for riders who demand both comfort and durability, this 2-up seat features a contoured seating area that ensures maximum comfort during long-distance street journeys. The tall driver support provides an ergonomic advantage, while the unique double diamond stitching adds a custom look to your motorcycle.
- Tall driver support with unique styling and premium stitch options
- The seating area is contoured for maximum comfort
- Molded flexible urethane foam for consistent support
- 3/16” ABS thermoformed seat base for a perfect fit
- Fully carpeted bottom and rubber bumpers to protect your motorcycle's paint
- Featuring automotive grade vinyl on seating area and sides
- Includes hardware and instructions for straightforward installation
- Made in the USA
Specs
| Product Name | Seat |
| Type | 2-Up Seat |
| Model | Chariot |
| Material | Vinyl |
| Fill Material | Polyurethane Foam |
| Decoration | Double Diamond |
| Overall Seat Length | 29" |
| Driver Seat Length | 13-1/2" |
| Driver Seat Width | 12-1/2" |
| Rear Seat Length | 10-1/2" |
| Rear Seat Width | 19-1/2" |
| Features | without Backrest |
| Units | Each |
| Riding Style | Street |
Return Policy:
At Lifestyle Cycles we want your experience with us to be that of pleasure and our service to be equalled by none. Buying parts and accessories for your bike should be quick, simple and easy! We are also riders and builders! We know that you may not be ready to install the parts and accessories right when you get them. With that in mind, we have a 60-day return policy, which means you have 60 days after receiving your item to request a return.
Read our full return policy here.
Shipping Info:
At Lifestyle Cycles we want your experience with us to be that of pleasure and our service to be equalled by non. Buying parts & accessories for your bike should be quick, simple & easy! We are also riders and builders. We know that you want your parts & accessories as quickly as possible.
Read our full shipping policy here.