SLYFOX Chariot Seat - Double Diamond - FLH/FLT '08-'25
Features
- Tall driver support with unique styling and multiple stitch color options
- The seating area is contoured for maximum comfort during long-distance rides
- Molded flexible urethane foam provides superior cushioning and support
- 3/16” ABS thermoformed seat base ensures a perfect fit and long-term durability
- Fully carpeted bottom and rubber bumpers included to protect your motorcycle's paint
- Featuring automotive grade vinyl on the seating area and sides for weather resistance
- Includes all necessary hardware and instructions for a straightforward installation
- Proudly Made in the USA
Specs
| Product Name | Seat |
| Type | 2-Up Seat |
| Model | Chariot |
| Material | Vinyl |
| Fill Material | Polyurethane Foam |
| Decoration | Double Diamond Stitching |
| Overall Seat Length | 30" |
| Driver Seat Length | 15" |
| Driver Seat Width | 12-3/4" |
| Rear Seat Length | 9" |
| Rear Seat Width | 10-1/2" |
| Features | without Backrest |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
Return Policy:
At Lifestyle Cycles we want your experience with us to be that of pleasure and our service to be equalled by none. Buying parts and accessories for your bike should be quick, simple and easy! We are also riders and builders! We know that you may not be ready to install the parts and accessories right when you get them. With that in mind, we have a 60-day return policy, which means you have 60 days after receiving your item to request a return.
Read our full return policy here.
Shipping Info:
At Lifestyle Cycles we want your experience with us to be that of pleasure and our service to be equalled by non. Buying parts & accessories for your bike should be quick, simple & easy! We are also riders and builders. We know that you want your parts & accessories as quickly as possible.
Read our full shipping policy here.